Jak napisać tekst piosenki? Porady tekściarza

szukam tekściarza

Pisanie tekstów piosenek dla jednych będzie pasją, dla innych może być jedynie hobby. Nie każdy z nas wszak jest urodzonym poetą, niekiedy brak czasu i miejsca na skupienie jest przeszkodą, która nie pozwala uaktywnić się naszej wenie… W takim wypadku warto zastanowić się nad tym, jak właściwie powinien być zbudowany tekst piosenki.

W pierwszej kolejności zdecydujmy o tym, jaki charakter chcemy nadać naszemu utworowi. W dużej mierze zależy to od tego, czy piszemy słowa do konkretnej piosenki, czy układamy tekst, do której dopiero zostanie stworzony aranż. Kolejno musimy oczywiście zastanowić się nad stylem pisania, emocjami, jaki chcemy u odbiorcy pobudzić, dokładnie w taki sam sposób, jak robili to Mickiewicz, czy Słowacki w swoich dziełach! Wiem, tu wchodzimy na stopę artystyczną.

Zastanówmy się, nad gatunkiem muzycznym naszej kompozycji, a wtedy przejdźmy do budowy utworu muzycznego.

Przykładowy tekst piosenki disco polo

W tym punkcie omówię krótko budowę utworu disco polo. Producent disco polo ma za zadanie stworzyć aranż muzyczny, natomiast tekściarz jest odpowiedzialny za warstwę słowną. Zadajmy sobie kilka pytań:

 • Czy chcemy pisać w pierwszej, czy w drugiej osobie? Tak naprawdę każdy sposób pisania jest dobry, a to czy będziemy narratorem, czy głównym bohaterem nie ma znaczenia 🙂

Przykład: “Nie chciałam zrozumieć, że można mieć inną, w tej jednej chwili zrobiło się zimno” czy “Nie rozumiała, jak może mieć inną i w jednej chwili zrobiło jej się zimno”

 • Czy tekst ma być napisany w luźnej formie?

Przykład: aranż prosty, powtarzalny będzie w większości przypadków wymagał mniej złożonego luźnego tekstu niż aranż bogaty w różnorodne formy muzyczne (w niniejszym przykładzie tekstu piosenki disco polo raczej takich nie uświadczymy 😉

 • Do kogo ma docierać tekst 

Przykład: kto jest fanem zespołu – młodzież, osoby dorosłe?

A jak napisać sam tekst piosenki?

Tekst do piosenki disco polo zazwyczaj składa się z intra-refrenu-zwrotki-refrenu-zwrotki 2-bridge’a-refrenu-outra. Może brzmi to dosyć skomplikowanie, ale nie ma co się bać… Nie taki wilk straszny…

 • INTRO – może być zarówno instrumentalne, jak również wprowadzać odbiorcę w klimat utworu poprzez słowa, raczej piszmy je na końcu, gdy już mamy podstawę piosenki (czyli refren i chociaż jedną zwrotkę)
 • REFREN I ZWROTKI – refren ma być powtarzalny a zarazem nietuzinkowy. Właściwie jest to serce naszego utworu. Natomiast zwrotki prowadzą odbiorcę poprzez klimat piosenki przez meandry przemyśleń bohatera…
 • BRIDGE – gdy chcemy wzbogacić utwór muzyczny możemy stworzyć w nim bridge. Jest to partia muzyczna, która zazwyczaj prowadzi do ostatniego refrenu. Może zawierać on również solo głównego instrumentu.
 • OUTRO – tak samo jak zaczynaliśmy intrem, możemy zakończyć utwór krótszą bądź dłuższą partią.

Sprzedaż tekstów piosenek

Jeżeli nie mamy pomysłu na tekst do piosenki, a koniecznie chcielibyśmy zrobić “coś własnego” możemy skorzystać z usług tekściarza. 

Wielu profesjonalnych tekściarzy posiada bazę tekstów piosenek na sprzedaż. 

Potrzebujesz nowych pomysłów? Szukasz tekściarza?

Jeśli chciałbyś skorzystać z usług profesjonalnego tekściarza napisz do nas. Postaramy się pomóc Ci w napisaniu Twojej autorskiej piosenki. Ponadto oferujemy przygotowanie warstwy instrumentalnej: 

 • aranże disco polo, 
 • aranże hiphop, 
 • aranże trap,
 • aranże pop,

Napisz do mnie i zapytaj o cenę tekstu do własnej piosenki.